Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Mesto z hradu
Úvod  Mesto Trenčín  O meste  História  Archívne okienko  

Ako sa rekonštruovalo námestie pred 90 rokmi

Z dejín rekonštrukcie Mierového námestia v Trenčíne na starých fotografiách Márie Holoubkovej - Urbasiówny.

Trenčianska fotografka Mária Holoubková – Urbasiówna sa popri ateliérovej tvorbe venovala produkcii vlastných fotopohľadníc nielen z Trenčína, ale aj širšieho okolia.  Zachované fotografie a správy v miestnej tlači nám podávajú zaujímavé informácie aj ohľadom rekonštrukcie Mierového (Masarykového námestia)

Správy z miestneho týždenníka Trenčan zo dvadsiatych rokov  20. storočia hovoria o hygiene a nelichotivom estetickom dojme z Mierového (vtedy Masarykovho námestia), Štúrovho námestia a Palackého ulice, ktoré boli každodenným problémom čoraz viac rozrastajúceho sa mesta. To sa zmenilo koncom dvadsiatych rokov, kedy došlo k úpravám na Mierovom (Masarykovom) námestí aj Farskej ulici. Prezentované fotografie zo Štátneho archívu v Trenčíne pochádzajú z tvorby trenčianskej fotografky Márie Holoubkovej - Urbasiówny.

Prvá fotografia zachytáva pohľad na Farskú ulicu, kde sa v zadnej časti nachádza reklamný pútač na fotoateliér samotnej fotografky Márie Holoubkovej – Urbasiówny. Muži v popredí nie sú na fotografii náhodne. V kňazskom odeve máme zachyteného trenčianskeho starostu Rudolfa Misza (1924 - 1928) a pracovníkov mestského úradu zodpovedných za prevedenie úprav: A. Marákyho a E. Blažeka.  Na ďalších fotografiách Mierového námestia máme tieto osoby opäť zachytené. Predpokladáme, že fotografie vznikli v ten istý deň, a iniciátorom vzniku fotografií bol samotný starosta Misz, resp. jeho pracovníci, aby zdokumentovali vtedajší stav úprav.  Na fotografiách Mierového námestia popri úpravách vidíme aj nearanžovanú skupinu ľudí, ktorý sa venujú svojim každodenným činnostiam, či už je to predaj tovarov, alebo starostlivosť o svoje výklady.

Pohľad na bývalý mestský dom len potvrdzuje vtedajšie dlhodobejšie plány Mestského úradu riešiť technický stav a kapacitné možnosti pre zamestnancov úradu. Na poslednej fotografii je možné vidieť komunikácie už po úpravách – dláždení námestia. Prezentované fotografie sú jedinečným archívnym dokumentom, zachytávajúce nielen premeny mesta Trenčín, ale aj život jeho obyvateľov.

 

Štátny archív v Trenčíne

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín