Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Mesto z hradu
Úvod  Mesto Trenčín  O meste  História  Archívne okienko  

Ako vyzerali reklamy v tlači pred osemdesiatimi rokmi?

Pred vianočnými sviatkami sme nazreli do týždenníka Trenčan, ktorý vychádzal v prvej polovici 20. storočia, aby sme zistili, ako vyzerali reklamy vo vianočnom a novoročnom období.

S blížiacim sa záverom roka sa v týchto novinách čoraz častejšie objavovali reklamy uverejňované živnostníkmi, väčšími firmami či spoločnosťami s dobrým renomé, ktorých obsahom bola vianočná tematika. Počas roka lákali na svoje služby a produkty bežne uverejňovanými reklamami, aké poznáme aj v súčasnosti. Ale v decembrových číslach ďakovali svojim zákazníkom za celoročnú priazeň a podporu, priali pokojné prežitie vianočných a novoročných sviatkov i celého nasledujúceho roka. Zo známejších spoločností to bol napríklad Hotel Elisabeth, kedysi tiež známy pod menom Hotel Tatra. Bolo to príjemné spestrenie inzertnej rubriky novín.

Podobným spôsobom sa mnohé úspešné firmy prezentujú aj v súčasnosti, je tu vidieť teda akúsi kontinuitu v sebaprezentácii. Rozdiel je iba v tom, že v minulosti sa vianočná reklama neviazala s akciovými ponukami na tovary a služby, čo je v súčasnosti už takmer pravidlom.

Jedinou svetlou výnimkou boli azda len upútavky na divadelné a filmové predstavenia s vianočnou tematikou. V tomto smere boli aktívne najmä záujmové organizácie ako napríklad Slovenský Orol, ktorý pripravoval predstavenia s náboženským obsahom. V dvadsiatych rokoch 20. storočia sa hrali napríklad predstavenia Slepý pastier či Betlehemský hlásnik. Inzeráty s vianočným obsahom zverejňovali aj cirkevné spoločenstvá pozývajúc na koncerty ad exemplum „Oratorio Christus“ od svetoznámeho skladateľa Franza Liszta.

Tak ako všetko, aj reklama si prešla v 20. storočí svojím vývojom. Obsah vianočnej reklamy bol v minulosti nevtieravý, čo sa o tej súčasnej povedať nedá. Kým ešte niekoľko desaťročí dozadu sa človek zastavil a popremýšľal nad jej obsahom, dnes ju mnohokrát ani nevníma.

Štátny archív v Trenčíne

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín