Mesto Trenčín - odkaz na hlavnú stránku [Klávesová skratka Alt + H]
EnglishDeutsch
Mesto z hradu
Úvod  Mesto Trenčín  O meste  Pamiatky  

Mestská veža

Dolná brána, dnes nazývaná aj Mestská veža bola postavená ako súčasť mestského opevnenia zrejme začiatkom 15. storočia. Už od vrcholného stredoveku slúži ako západný vstup na hlavné, Mierové námestie. Gotická veža mestskej brány a jej prejazd je zaklenutý lomeným gotickým oblúkom. Pôvodna brána bola iba dvojpodlažná, postavená na štvorcovom základe. Neskôr bola prestavaná, zvýšená a zosilnená vybudovaním polkruhového barbakanu s menšou predsunutou baštou, do ktorého sa vstupovalo padacím mostom. Veža bola postupne nadstavená do osembokého pôdorysu na súčasných šesť podlaží a 32 metrov. 
Opevnenie zbúrali v roku 1857. Vo vrchole veže bol pôvodne renesančný hodinový stroj zo 16. storočia, ktorý v roku 1934 vystriedali elektrické vežové hodiny, ktoré sa tam nachádzajú dodnes ako výstavný exponát. Pôvodný renesančný stroj je súčasťou expozície Katovho domu. Na vežu je možné dostať sa výťahom zo Sládkovičovej ulice po prvú vyhliadku (balkón) i pre imobilných občanov, schody v samotnej veži je už potrebné absolvovať pešo.
Latinský nápis na veži, ktorý je možné vidieť z oboch prístupových strán hlása stredoveké motto Trenčína: „Ak Pán nechráni mesto, márne bdie ten, kto ho stráži“.

Otváracie hodiny:  
denne 10.00 - 18.00 hod.
 
Cenník: 
 
Dospelí 1 €
Študenti, deti, dôchodcovia, vojaci, ZŤP  0,50 €
Deti do 5 rokov zdarma

Kontakt:

Kultúrno-informačné centrum Trenčín
Adresa: Sládkovičova ulica 1
Telefón: +421 (0)32 16 186
E-mail:

   

Aktualizované: 03.10.2012

Za obsahovú prípravu tejto stránky zodpovedá: MsÚ Trenčín